
Mi a laktóz intolerancia?
A tejcukor érzékenység egy olyan állapot, amikor a szervezetből hiányzik a tejcukor-bontó enzim (laktáz), így a bevitt laktózt képtelen megemészteni. A laktózintolerancia egy evolúciós állapot, ami a kor előrehaladtával bárkinél kialakulhat. A laktózérzékenységet nem szabad összekeverni a tejfehérjék okozta ételintoleranciával! A célzott laboratóriumi vizsgálat révén az utóbbi hiba is elkerülhető.
Fontos kiemelni, hogy a tejcukor érzékenység nem azonos a tejfehérjék okozta ételintoleranciával. A tej fogyasztása után jelentkező panaszok vizsgálatára külön laborcsomag érhető el, mely tartalmazza a tejfehérje okozta allergia és ételintolerancia vizsgálatát is. A panaszok azonban minden esetben gasztroenterológiai kivizsgálást igényelnek, kerüljük az öndiagnosztizálást, mert a tüneteket több betegség is okozhatja.
Mik a tejcukor érzékenység tünetei?
A tejcukor érzékenység kellemetlen emésztőrendszeri tünetekkel jár, melyek a tejcukor tartalmú étel fogyasztása után 2-4 órával jelentkeznek. A belekben emésztetlenül továbbhaladó tejcukor vizet vonz magához, ami híg széklethez, valamint az erőteljes gázképződés következtében robbanásszerű hasmenéshez vezethet.
A tejcukor lebontása a vékonybélben levő enzimek helyett ilyenkor a vastagbél baktériumai által történik. A keletkező gázok és savas bomlástermékek felfúvódást, hasi görcsöket, bélgörcsöket, bélkorgást, émelygést, hányingert, fejfájást, székeléskor égető érzést okozhatnak.
A tünetek további tejcukor tartalmú étel fogyasztása nélkül 1-2 napon belül megszűnnek.
Milyen típusai ismertek?
A laktóz intoleranciát örökletes illetve szerzett típusra különíthetjük el.
A veleszületett laktáz hiány rendkívül ritka, ilyen esetben az újszülött mindkét szülőtől hibás laktáz gént örököl, és a laktáz enzim hiányában az anyatej emésztésére sem képes.
Sokkal gyakoribb a felnőttkori laktóz intolerancia, amikor az életkor előrehaladtával fokozatosan csökken a laktáz enzim szintje a szervezetben. A csökkenés mértéke egyénenként eltérő, 2 éves kor után kezdődik, de 6 éves kor előtt nem okoz tüneteket.
Miért előnyösebb a genetikai teszt?
A kilégzési teszttel szemben a genetikai tesztnek több előnye is van:
- A diagnózishoz nincs szükség laktóz fogyasztására, így semmilyen kellemetlen tünettel nem jár a vizsgálat
- Megbízható eredményt ad
- Az eredményt nem befolyásolja semmilyen gyógyszeres kezelés
Mit mutat ki a laktóz intolerancia genetikai teszt?
A laktóz intolerancia genetikai teszt az örökletes laktóz intoleranciát mutatja ki. Ennél a típusnál a laktáz enzim működése kisgyermek korban még biztosított, majd fokozatosan csökken.
A kupon beváltása, felhasználás feltételei
- A beváltáshoz előzetes időpont egyeztetés szükséges a +36202643707 telefonszámon.
- A vásárlásod során kapott QR-kóddal tudod igazolni a vásárlásodat a szolgáltatónál a mobiltelefonod segítségével.
- A vérvétel és adminisztráció kb. 15 percet vesz igénybe.
- Jelen ajánlat nem vonható össze semmilyen más akcióval.
- A kupont egészségpénztári kártyával nem lehet fizetni, viszont a helyszínen tudnak majd olyan számlát kiállítani, amely elszámolható az Egészségpénztáraddal.
Lemondási feltételek
Időpontot módosítani vagy lemondani legkésőbb a lefoglalt időpont előtt 24 órával tudsz, ellenkező esetben az időpont felhasználtnak minősül, az alkalom pedig elveszik. Kérjük, hogy a megbeszélt időpontra pontosan érkezz!

